17. septembar 2008
Stanje privatizacije za Opštinu Blace
- U dosadašnjem procesu privatizacije u Opštini Blace, privatizovano je ukupno 5 preduzeća i to: Društveno preduzeće za proizvodnju trikotaža “Blačanka”, Turističko ugostiteljsko trgovinsko preduzeće “Kopaonik” sa p.o., Društveno preduzeće “5. decembar” Metaloprerađivačko preduzeće (dva puta prodavano), Akcionarsko društvo za proizvodnju i promet “Jedinstvo” i J.P. Veterinarska stanica “Blace” (za područje Blaca, Kuršumlije i Podujeva).
Privatizacija navedenih preduzeća izvršena je metodom javne aukcije.
- Zbirno ostvarena cena od prodaje preduzeća na aukcijama iznosi 1.153.000 evra. Pored postignute kupoprodajne cene, većinski vlasnici obavezali su se na investiranje u osnovna sredstva i to u vrednosti od 236.000 evra.
- Pomenutim prodajama, preduzeća sa Opštine Blace dobila su kupce, pravna i fizička lica iz Srbije.
Zbog nepoštovanja ugovorenih obaveza , Agencija za privatizaciju, raskinula je ugovor u dva preduzeća i to: “Jedinstvo” I “5 decembar”. Ugovori su raskinuti zbog nedostavljanja bankarske garancije, s tim što je, nakon raskida, preduzeće “5. decembar” uspešno privatizovano na aukciji koja je održana 24.06.2004 godine (u međuvremenu, promenila status, na “Minav”, a.d.), i respektabilno je preduzeće, sa 70-tak zaposlenih!
Pored navedenog, još 2 preduzeća sa Opštine Blace, u narednom periodu očekuju prodaju i nove vlasnike u procesu privatizacije, U pitanju su preduzeća: Društveno preduzeće za proizvodnju prediva, tkanine i konfekcije “TIB” i Javno preduzeće “Televizija Blace”.
|